Mikádo (2022)

Mikádo je název hry, která spočívá v opatrném vyjímání jednotlivých dílů hry z hromádky ostatních dílů tak, aby se ty ostatní nepohnuly. V mezilidských vztazích se často stává, že jedno neopatrné jednání způsobí lavinu dalších, které mohou způsobit katastrofu.

Rumunský režisér vypráví dramatický příběh dvou rumunských teenegerů. Magda a její přítel Julian jsou dobrovolníky na dětské onkologii v nemocnici, kam jezdí jednou za měsíc bavit nemocné děti. Magda jednoho dne daruje nemocné dívce řetízek, který dostala darem od svého otce. Když otec odmítne uvěřit Magdě, že skutečně dala svůj drahý řetízek nemocnému dítěti, všechno se mění. Nastává série událostí, které zahýbou s osudy všech protagonistů, podobně, jako když se hráči nepodaří tah ve hře Mikádo. Film nastoluje řadu otázek týkajících se morální odpovědnosti lidí za svá jednání.

Jeho poselství je natolik silné a blízké mladé generaci, že jej tvůrci a distributor doporučují zejména mladé dospívající generaci. Vážnost tématu však umožňuje také uvést film v rámci projekcí filmových klubů nebo artových kin.

Světová premiéra na Mezinárodním festivalu v San Sebastianu v sekci Noví režiséři.

Filmový projekt se umístil na prvním místě v Soutěži scénářů Rumunského filmového fondu.

Zdroj: Balkanfilm

   

Zařazeno v žánrech

Drama

Trailer